Sposoby prowadzenia biznesu w wolnej Polsce - początki mojej firmy

Aby dotrzeć do Klienta niezbędna jest reklama swojej działalności. Wybrałem na początku promocję mojej Agencji Detektywistycznej na samochodzie jeżdżącym po mieście. Bardzo szybko pojawił się pierwszy zleceniodawca, potem następni i tak od 16 lat działam na trudnym rynku usługowym. Zastanawiam się nad innymi formami reklamy, ale póki co korzystam tylko z promocji w internecie i reklam na samochodzie.

detektyw

Kończąc studia na Uniwersytecie Wrocławskim http://uni.wroc.pl/ postanowiłem zacząć pracować na własny rachunek. Zastanawiałem się jaki rodzaj działalności gospodarczej wybrać dla mojej agencji detektywistycznej. Przed zarejestrowaniem firmy skontaktowałem się ze specjalistą od prawa gospodarczego, dzięki czemu dowiedziałem się się wielu ciekawych aspektów dotyczących własnego biznesu.

Po reformie Balcerowicza w 1989 roku i stworzenieu wolnego rynku uchwalono przez sejm ustawę o formach działalności. Ministerstwo finansów pozwoliło na otwieranie własnych firm w dziewięciu rodzajach, które różniły się dopuszczalnym rocznym obrotem, sposobem rozliczania się z fiskusem, ilością udziałowców, czy odpowiedzialnością prywatnym majątkiem w przypadku kłopotów z wypłacalnością lub bankructwem. Jeszcze niedawno najpopularniejszą formą działalności była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Brak odpowiednich i szczegółowych przepisów dawał ogromne pole do oszustw i nadużyć. Na szczęście te czasy mamy za sobą:)

    Obecnie możemy otworzyć własny biznes jako:
  • indywidualna działalność gospodarcza - obecnie najwięcej firm w Polsce wybrało taką formę działalności. Jest najkorzystniejsza i najprostrza, chociaż wiele przepisów można jeszcze zmienić lub usunąć, aby urzędnik z Kontroli skarbowej nie miał możliwości dowolnej interpretacji
  • spółka partnerska - zakładana do wykonywania wolnych zawodów i nikt nie ponosi odpowiedzialności majątkowej za innego członka spółki
  • spółdzielnia - zrzesza minimum 10 osób fizycznych lub 3 prawne które odpowiadają majątkiem adekwatnie do swojego udziału. W spóldzielni mozna utworzyć zarząd lub radę nadzorczą, która decyduje o wszystkich poczynaniach i strategiach biznesowych.
  • spólka jawna - jest to twór w którym każdy członek odpowiada swoim majątkiem, ale w przypadku kłopotów finansowych najpierw egzekucji podlega majątek spółki
  • spółka akcyjna - każdy udziałowiec ma określoną ilość akcji i ma prawo do dywidendy, jeśli taką zatwierdzi zarząd lub rada nadzorcza.
  • spółka komandytowa - wyróznić tutaj możmy komplementariusza i komandytariusza, którzy w róznym stopniu odpowiadają majątkiem oraz mają rózne uprawnienia
  • spółka komandytowo-akcyjna - jeśli akcjonariusz ma nazwisko w nazwie firmy, to odpowiada swoim majątkiem. Jest to najbardziej skomplikowana forma działalności.
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem w przypadku windykacji zasądzonej przez proces sądowy. Jedynie zarząd może być pociągniety za długi, które powstały w wyniku ich nieudolności lub działaniu na szkodę spółki.

Po kilku chudych latach postanowiłem zmienić branżę i założyłem warsztat metaloplastyki. Teraz zarabiam niezłe pieniądze robiąc bramy, ogrodzenia, balustrady i inne kute przedmioty mające zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Na stronie www.wiech-spaw.pl przedstawiony jest mój dorobek i dane kontaktowe dla wszystkich klientów zainteresowanych ręczną robotą w metalu.